logochannels

Bilim & Astronomi

Philae Uyku Moduna Geçti

Avrupa Uzay Ajansı tarafından 67P/Çuryumov-Gerasimenko isimli kuyruklu yıldıza indirilen Philae modülünden kötü haber geldi. Bir kayanın gölgesinde kaldığından dolayı güneş ışığı alamayan Philae’in pili tükendi.

Bilim Anadolu’da Doğdu

M.Ö. 262’de Antalya yakınında antik Perge şehrinde doğan Appollonios. M.Ö. 3. yüzyılda geometri araştırmalarında en büyük başarıları elde etmiş matematikçi ve astronomlardan biri. Matematiğin bir bilim olarak yaratıcılarından biri kabul edilir. Konikler üzerine büyük bir inceleme kitabı yazdı. Özellikle iki etekli koniden, bir düzlem tarafından kesilince yerine göre bir elips, bir parabol veya hiperbol…

Uzay Çağından Önceki SETI

Dünya dışı zeka araştırma (SETI) ‘ları yaklaşık 52 yıl önce başladı. Tohumu atanlar ise, Giuseppe Cocconi ile Philip Morrison’un 1959’daki (Nature dergisinde çıkan “Yıldızlar arası iletişimi Araştırmak” konulu)yazıları ile, Frank Drake’in 1960’daki “Ozmo Projesi” adlı araştırmasıydı.

Ses Dalgalarını Engelleyen Kabarcıklar

Geliştirdikleri sıvı köpük malzeminin yapısını incelemek için ses dalgalarını kullanan araştırmacılar, kabarcıkların belli frekanstaki ses dalgalarının yayılmasını tamamen engellediğini buldu.
Ses yalıtımında kullanım alanı bulabileceği düşünülen çalışmaya ait sonuçlar “Phsical Review letters” dergisinde yayımlandı.